O Stowarzyszeniu

POSPOLITE RUSZENIE BYŁYCH PACJENTÓW GRUDZIĄDZKIEJ NEUROCHIRURGII

Setki osób przeżyło, uratowanych na Oddziale Neurochirurgii w Grudziądzu.

Tysiącom osób uratowano zdrowie.
wspomina jednen z inicjatorów pospolitego obywatelskiego ruszenia, który na oddziale neurochirurgii przeszedł ponad 20 lat temu trzy operacje. Jako wieloletni pacjent wie, że gdy nagle w wypadku traci się zdrowie a nawet grozi utrata życia, dopiero się wówczas każdy z nas zastanawia jak potrzebna jest na oddziale aparatura najnowszej generacji.
Poznał bolączki tego oddziału i postanowił mu pomóc. Kiedy dowiedział się, że neurochirurgii przydałby się nóż ultradźwiękowy założył przy wsparciu innych pacjentów, ich rodzin i przyjaciół Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu.

Przez okres 2 miesięcy od założenia stowarzyszenia przystąpiło 25 członków. Neurochirurgia to oddział gdzie każdy z nas może kiedyś tam wylądować. Nasz oddział neurochirurgii robi świetną robotę, ma znakomitą opinię wśród pacjentów, ale trzeba mu pomóc, żeby mógł robić jeszcze więcej. Tak przekonywali członkowie założyciele inne osoby , które chciały się odwdzięczyć za uratowanie życia lub zdrowia lekarzom, którzy ich operowali.

Świadomość, że komuś nowoczesna aparatura może uratować życie lub zdrowie przyczyniła się właśnie do zbierania pieniędzy na nowoczesny nóż ultradźwiękowy. Zanim stowarzyszenie zebrało potrzebną kwotę i gdy miało już około 60 tyś złotych miasto i fabryka Unia nie czekały, tylko złożyły się na tą aparaturę. Dokonało zakupu za kwotę 346 tyś zł. ultradźwiękowego aspiratora tkankowego bo tak brzmi pełna nazwa „noża” ultradźwiękowego. W styczniu 2009 roku w dniu przekazywania prezydent Grudziądza Robert Malinowski w obecności Andrzeja Guzowskiego ( UNIA ) powiedział, że sprzęt ten jest niezbędny neurochirurgom, nie można było zwlekać, ponieważ jest potrzebny od dziś. Nóż ten pozwala na precyzyjne operowanie, który szczególnie przydatny jest przy guzach mózgu. Dzięki zamontowanej specjalnej końcówce, wytwarza fale niszczące guz, jednocześnie oszczędzając naczynia krwionośne. Jest to nóż, który należy do najnowszej generacji, dostępnej dziś na świecie – tłumaczy dr Adam Zaborowski ordynator oddziału neurochirurgii. Do tej pory operacje usuwania guzów mózgu wykonywaliśmy prawidłowo, tylko dłużej. Teraz trwać będzie krócej, przy czym zachowamy nie naruszoną siatkę naczyń krwionośnych To oznacza, że jesteśmy w stanie usunąć zmianę z minimalnym uszkodzeniem otaczających ją zdrowych komórek. W przypadku mózgu ma to kolosalne znaczenie, bowiem uszczerbek najmniejszego nawet fragmentu zdrowej tkanki może spowodować fatalne skutki – np. paraliż, utratę wzroku lub mowy. Dodaje również, że nóż przyda się również m. in. przy operacjach narządów miąższowych jak tarczyca czy nerki. Wykorzystywany będzie także w chirurgii onkologicznej i ogólnej. Taki „nóż” mają trzy lub cztery ośrodki w kraju.

W związku z powyższym, że stowarzyszenie uzbierało znaczną kwotą pieniędzy wobec tego postanowili pieniądze te przeznaczyć ( po wcześniejszych ustaleniach ) na zakup USG śródoperacyjnego. Aparatura ta została zakupiona w Poznaniu za kwotę 80 tyś zł. i przekazana przez Prezesa Stowarzyszenia Jacka Korbika ordynatorowi oddziału neurochirurgii dr n. med. Adamowi Zaborowskiemu. Po zakupie przez miasto i fabrykę UNIA „noża” sródoperacyjnego w darze od stowarzyszenia neurochirurdzy otrzymali kompatybilny z nim USG śródoperacyjny. Dziękując za ten dar ordynator wyjaśnił, że przykładając końcówkę tego USG, przez bardzo cienką sterylną powłokę, bezpośrednio do mózgu, podczas operacji widzi się dokładnie komory mózgowe, położenie i wielkość guza. Możemy precyzyjnie do niego, najkrótszą drogą, dotrzeć i usunąć. Inaczej mówiąc „wyssać ” nożem ultradźwiękowym.

siemens-sonoline-g50-digital-ultrasound-machine-500x500
laser 1106 mx

Po przekazaniu w/w urządzenia członkowie stowarzyszenia zwłaszcza Zarząd zastanawiał się jaki obecnie sprzęt jest najbardziej potrzebny i ustalają z ordynatorem oddziału, że zostanie zakupiony diodowy laser terapeutyczny, dzięki któremu chory mniej czuje ból i szybciej wraca do zdrowia. W grudniu 2009 roku Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu dokonuje darowizny na rzecz Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu pieniędzy w kwocie 12.300 zł. na zakup diodowego lasera terapeutycznego, który będzie stanowił wyposażenie Oddziału Neurochirurgicznego.

Z zebranych pieniędzy kupiliśmy wcześniej USG sródoperacyjne, a teraz laser, łącznie za ponad 90.tyś zł. Już zbieramy pieniądze na neuromonitoring operacyjny. Tak wypowiada się Prezes Stowarzyszenia dodając, że na imprezach rodzinnych zamiast prezentów i kwiatów, pieniądze przeznaczane są na stowarzyszenie. Nie tylko grudziądzanie ale mieszkańcy naszego rejonu jak również osoby z innych miast w Polsce wpłacają większe i mniejsze datki.

Wykonano także, jeden z celów działania Stowarzyszenia między innymi, wsparliśmy finansowo sierotę Nelly Nyirenda zam. Zambia za usługi medyczne na Oddziale Neurochirurgii w okresie od 12.08.2010 do 20.08.2010. W 2002 roku Nelly Nyirenda przeszła na Oddziale Neurochirurgii w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu operacje usunięcia krwiaka mózgu, która zakończyła się pomyślnie gdzie dziewczynce po 2 wcześniejszych operacjach, udzielenia pomocy już nie podejmowali się lekarze w Lusace i Harare. I wtedy i teraz po 8 latach, gdy lekarze w Afryce dawali jej kilka miesięcy życia zoperował ją Dr. Adam Zaborowski wraz ze swoim zespołem. Ponowna operacja po latach była konieczna, gdyż Nelly traciła przytomność, miała potworne bóle głowy, traciła mowę. Szczęśliwa Nelly powróciła do Zambii.

Stowarzyszenie ponownie z zebranych pieniędzy kupiło nóż diamentowy(w komplecie są 4) za kwotę 6 tys zł, w którym to grudziądzcy neurochirurdzy będą mogli z niezwykłą dokładnścia wyciąć nowotwór, psługując się m.in. mikroskopem.

Także odział neurochirurgii od stowarzyszenia otrzymał zestaw szpatuł automatycznych( 48 tyś zł ), które umożliwią zabiegi na małym polu operacyjnym. Z tego daru cieszą sie grudziądzcy neurochirurdzy mówiąć, że to kolejny krok w unowocześnianiu instrumentarium operacyjnego. Natomiast dr Adam zaborwski dodaje, że najbardziej zyskują pacjenci, ponieważ do wykonania tak precyzyjnych zabiegów, przyjeżdzał dotąd lekarz z Gdańska wraz z aparaturą. Obecnie nie będzie to już konieczne. Jacek Korbik prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wpierania i Rozwju Neurochirurgii i Oósb z Urazami Układu Nerwowego jest zadowolony że przybywa ludzi zasilających konto fundacji.Najbardziej rozumieją potrzebe pomocy ci, którzy już byli leczeni na Neurochirurgi, ale wspierających mamy, także spoza grona byłych pacjentów.

Od początku istnienia kupiliśmy sprzęt dla neurochirurgii za ok 150 tyś zł.

 

Zdjęcia z uroczystego przekazania czeku pieniędzy w kwocie 12.700 zł przez „Fundacja Energa” na rzecz „Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgi i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu”, które odbyło się w dniu 08.12.2011 r w siedzibie Toruńskiego Operatora przy ul. Bema 128

Gromadzone przez Stowarzyszenie środki przeznaczone są na unowocześnienie instrumentarium operacyjnego i wprowadzanie najnowszych technik medycznych Oddziału Neurochirurgii Szpitala Miejskiego w Grudziądzu. Wyrażamy nadzieję, że przyłączycie się Państwo do naszych działań i udzielicie wsparcia finansowego projektom organizowanym przez Stowarzyszenie, za co serdecznie dziękujemy.

Chcesz pomóc, dokonaj wpłaty na konto Stowarzyszenia

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu

PKO BP S.A. Oddział 1 w Grudziądzu

Nr  77 1020 5040 0000 6702 0103 5559

Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę.

Share This